ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

sizin hikayenizin bir parçası olmayı çok isteriz

En Güzel Gelin Bohçası Nasıl Hazırlanır?
04 Nisan 2022

En Güzel Gelin Bohçası Nasıl Hazırlanır?


Hayat arkadaşınızı bulmuş ve yaşamlarınızı birleştirme kararı aldığınız o harika günü resmiyete dökmek için evlilik hazırlıklarına başladınız. Bu aşamalar içerisinde karşınıza çıkan gelin bohçası ya da diğer adıyla gelin çeyizi hazırlama aşamasına geldiniz. Peki, bu heyecanlı gelin bohçası nasıl hazırlanmalı, içerisinde neler olmalı? İşte sizler için eksiksiz hazırladığımız gelin çeyizine dair detaylar.

Gelin bohçası da daha önce bahsetmiş olduğumuz damat bohçası gibi tatlı bir telaşla hazırlanan içerisinde gelin adayının, gündelik hayatta rahatça kullanabileceğiniz hediyelerin yer aldığı bir bohçadır. Gelin çeyizi geleneksel hazırlanabileceği üzere modern halde de hazırlanabilmektedir.En Güzel Gelin Bohçası Nasıl Hazırlanır?

Gelin Bohçası Nasıl Hazırlanır?

İlk aşamada gelin bohçasının modern ya da geleneksel zevklere göre mi hazırlanacağını kararlaştırmak beraberinde gelecek adımların kolaylaşmasını sağlayacaktır. Bu aşamada karar verildikten sonra sırasıyla yapılması gerekenler şu şekilde olacaktır;

Detaylı bir araştırma yapılmalıdır. Gelin bohçası içerisinde konması gerekenlerin belirlenmesi beraberinde gelecek olan çok sayıda aşamayı da kolaylaştıracaktır.

Bütçe planı yapılmalıdır. Alışveriş öncesinde hazırlanan bütçe planlaması sayesinde alışveriş aşamasının planlı ve kontrollü ilerlenmesi sağlanabilecektir. Bu nedenle gerçekçi bir bütçe planı yapılarak sınırlar belirlenmeden alışverişe çıkılmamalıdır.

Alışveriş yapılmalıdır. Gelin çeyizi hazırlanmasına ihtiyaç listesi ve bütçe aşağı yukarı netleştirildikten sonra sıra alışverişe çıkmaya gelecektir. Bu esnada ihtiyaç duyulmayan hediyeleri satın almanın gereksiz bir harcama olacağını, amaçlananın esasında gündelik yaşamda işe yarar ve de kullanılabilir olanlardan belirlenmesi gerektiği unutulmamalıdır. Kimse kullanılmayacak eşyalarla dolu olan bir gelin çeyizi hediye etmek ve de almak istemeyecektir.

Süslemek. Nişan bohçası veya gelin bohçası olarak da adlandırılan bu hediyelerin, hediye edilirken modern ya da geleneksel olarak paketlenmesi özel olup mutlaka süslenmelidir.En Güzel Gelin Bohçası Nasıl Hazırlanır?

Gelin Bohçasında Neler Olmalıdır?

Gelin bohçası hazırlamanız gerekiyorsa ve bu bohça içerisinde neler olması gerektiği hakkında bir araştırma içerisine girdiyseniz tam yerindesiniz. İşte sizler için gelin bohçası içerisinde neler olması gerektiğinin eksiksiz listesi;

- Elbise

- Gecelik seti

- Terlik seti

- Parfüm seti

- Banyo seti

- Makyaj malzemeleri

- Ayna Tarak seti

Genel başlıklarıyla bir gelin nişan bohçası içerisinde yer alması beklenen ana başlıklardır. Bu başlıklardan detaylıca bahsedecek olursak eğer şu şekilde olacaktır;

- Elbise, gelinin günlük yaşamında kullanabileceği, dışarıya da giyebileceği şekilde kullanıma uygun iki ya da üç adet elbise eklenmesi doğru olacaktır. Bunların içerisine dilenirse ayakkabı da eklenebilir.

- Gecelik seti, bir tek set alınabileceği gibi dilenirse iki ya da üç adet set eklenebilir. Hazır setler farklı renklerde alınabileceği gibi dilenirse ayrı ayrı da alınıp eklenebilir. Rahat ve şık tasarımlar seçmek daha iyi olacaktır.

- Terlik seti, belki de bohçaların en olmazsa olmazlarından olan malzemelerdendir. Ancak kullanışlı olmasına dikkat edilmelidir. Gelin ve damat terliklerinin kullanışlı olmaması eskiden beri yakınılan durumlardan biri olduğundan kullanışlı ve şık modeller tercih etmek daha avantajlı olacaktır.

- Parfüm seti, bu aşamada belki gelinin hoşuna giden parfüm bilgileri almak ya da doğrudan sormak daha doğru bir seçim yapılmasını sağlayacaktır. Hazır setler alınabileceği gibi parfüm, deodorant ve vücut losyonu şeklinde ayrı ayrı da seçilip takım yapılabilir. Ancak bir bütün set şeklinde seçmek daha şık olacaktır.

- Banyo seti, bu set içerisinde bornoz, farklı boyutlarda havlu, kese gibi ürünler yer alır. Bunun da set hali alınabileceği gibi tek tek seçerek de alınması mümkündür. Ancak bu seçimde havlu kumaşının iyi olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir.

- Makyaj malzemeleri, gelin bohçası içerisinde yer alacak en önemli ve en detaylı malzemelerden biri de tabi ki makyaj malzemeleridir. Bu aşamada gelinin kullandığı ve hoşuna giden ürünleri seçmek en mantıklısı olacaktır. Markalar, setler halinde ürünler hazırlasa da genellikle fondöten, pudra, far paleti, allık, rimel, ruj, göz ve dudak kalemi genel olarak bir set içerisinde yer alan malzemelerden sayılmaktadır. Buna isteğe göre daha detaylı makyaj malzemeleri ile cilt bakım ürünleri de eklenebilmektedir.

- Ayna tarak seti de yine gelin bohçasının olmazsa olmaz malzemelerindendir. Dileyen bu set içerisine maşa, saç düzleştiricisi ve de fön makinesi de ekleyebilmektedir.

Yukarıda yer alan başlıklar genel bir nişan bohçasında yer alması düşünülen ürünlerdir. Ancak kimi nişan bohçalarında daha detaylı ürünlerin eklendiği de görülmektedir. Bunlar; yatak örtüsü, nevresim takımı, cilt bakım ürünleri, mumlar ve saat gibi aksesuarlar da eklenebilmektedir. Fakat yine belirtmekte fayda var ki bunlar daha detaylı bir bohça hazırlamak isteyenler için daha da çeşitlendirilebilmektedir.En Güzel Gelin Bohçası Nasıl Hazırlanır?

Gelin bohçası haricinde akrabalara hediyeler seçilmeli mi?

Pek tabii gelin bohçası hazırlanırken gelinin birinci dereceden yakınları olan akrabası yani anne, baba ve varsa çocuklarına da hediyeler alınmalıdır. Bütçe planlamasına bakıldığında bunun yapılabilirliği var ise elbise, ayakkabı, bluz ve havlu gibi hediyeler de ayrı paketlenip, süslenip hazırlanabilir.En Güzel Gelin Bohçası Nasıl Hazırlanır?

Gelin Bohçası Süslenmesi Nasıl Olmalı?

Alınacak listesi belirlendi, bütçe ayarlandı ve alışveriş özenle yapıldı. Sıra satın alınan ürünler ile gelin bohçası süsleme etabına geldi. Bu etap içerisinde gelin bohçası nasıl süslenmeli sorusu akıllara gelecektir. Ancak hiçbir şekilde telaşına kapılmayın. Gelin bohçası süslenmesi çok değişkenlik gösterebilen bir hazırlıktır. Yörelere göre değişen bu süslemeler modern şekilde de hazırlanabilmektedir. Bu aşamada karar verilmesi gereken geleneksel mi yoksa modern bir süsleme mi yapılmak istendiği olacaktır. Eğer geleneklere uygun bir gelin bohçası süslemesi yapılacak ise yöreye uygun süsleme adabına uyulmalıdır. Bu aşamada aile büyüklerinden bu bilgiler alınabilir. Modern süsleme yapılacak ise günümüzde modern sandıklar, çantalar ya da modern bohçalar içerisine alınan malzemelerin konduğu görülmektedir.En Güzel Gelin Bohçası Nasıl Hazırlanır?

Gelin Bohçası Nereden Bulunur?

Gelin bohçası nereden bulunur? Bu sorunun yanıtlanabilmesi için nasıl bir bohça hazırlanmak istendiğinin kararlaştırılmış olması gerekmektedir. Bu aşamada satın alınan bütün malzemelerin bulunduğu ürünleri bir alışveriş merkezlerinden almak ya da internet üzerinden sipariş vermek de mümkündür. Bunun haricinde nişan bohçası yaşanılan şehrin kalabalık çarşılarından ve mağazaların da bulunabilmektedir.En Güzel Gelin Bohçası Nasıl Hazırlanır?

Nişan Bohçası Ne Zaman Verilmeli?

Nişan bohçasının teslim edilme zamanı, yörelere göre farklılık gösterebiliyor. Fakat çoğunlukla nişan bittikten sonra aileler birbirlerinin evlerine giderek özenle hazırladıkları bohçaları teslim ederler. Bu sayede nişan sonrasında aileler bağlarını uzun süre koparmamış da olurlar.

Bazı yörelerde de nişan bohçası hazırlama aşaması ile bohçanın teslimi, nişan töreninden önce gerçekleşiyor. Bohçalar ailelere teslim ediliyor ve kararlaştırılan zamanda da nişan töreni yapılıyor.En Güzel Gelin Bohçası Nasıl Hazırlanır?

Nişan Bohçası Hazırlarken İşe Yarayacak İpuçları

Nişan bohçası ya da gelin bohçası hazırlığında işinize yarayacak olan birkaç ipucunu sizler için toparladık. İşte gelin bohçası tüyoları;

- Önemli olan kullanışlı ürünler almak olmalı. Bu nedenle alışveriş esnasında bu noktaya dikkat etmeye özen gösterin.

- Bütçe planlamasını gerçeğe yakın hazırlamaya çalışın

- Alınan ürünlerin değişim yapılabilir özelliğe sahip olmasına dikkat edin. Ürünlerin değişim ihtiyacı olabileceğini unutmayın.

- Karar veremediğiniz aşamalarda mutlaka gelinin fikrini almaktan çekinmeyin. Bu sayede bohçayı daha memnun edici ve doğru şekilde tamamlayabilirsiniz.

- BNişan bohçasındaki ürünleri saklanabilecek şekilde bir sandığa ya da kutuya koyarsanız rahatlıkla uzun süreler kullanılabilir olacaktır.


bir sonra ki yazımızda görüşmek üzere..

ÜST