ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

sizin hikayenizin bir parçası olmayı çok isteriz

En Güzel Damat Bohçası Nasıl Hazırlanır?
28 Mart 2022

En Güzel Damat Bohçası Nasıl Hazırlanır?


Hayatınızın en anlamlı ve en güzel günlerinden biri olacak olan evlilik tarihiniz yaklaştıkça hazırlıkların da birer birer tamamlanması gerekiyor. Bu tatlı telaşlardan bir tanesi de geleneksel damat bohçası olarak hazırlanmayı bekliyor. Peki, bir damat bohçası nasıl hazırlanmalı ve damat bohçası içerisinde neler olmalı?

Damat bohçası esasen erkek nişan bohçası şeklinde de bilinen, kız tarafının hazırladığı ve damat adayının gündelik yaşamında rahatlıkla kullanabileceği hediyeleri içeren bir bohçadır. Geleneksel hazırlanabileceği gibi modern olarak da hazırlanabilir.En Güzel Damat Bohçası Nasıl Hazırlanır?

Damat Bohçası Nasıl Hazırlanır?

İlk olarak erkek nişan bohçası hazırlanmadan önce modern mi yoksa geleneksel mi bu kararlaştırılmalıdır. Çünkü bohça içerisine konacak hediyeler bu karara göre daha rahat seçilebilecektir. Bu doğrultuda bir hazırlık için sırasıyla yapılması gerekenler:

Detaylı bir araştırma yapılmalıdır. Damat bocası içerisinde neler olabileceği bir liste halinde belirlenmelidir.

Bütçe planı yapılmalıdır. Alışveriş öncesinde bütçe belirlemek maliyet açısından fikir oluşturulmasına yardımcı olacaktır.

Alışveriş yapılmalıdır. Erkek bohçası için ihtiyaç listesi ve bütçe belirlendikten sonra pek tabi alınacak ürünler için alışveriş yapılmalıdır. Bu aşamada ihtiyaç olmayan hediyeler almanın yanlış olduğu, amaçlanan şeyin aslında işe yarar ve kullanılabilir olması gerektiği unutulmadan alışveriş yapılmalıdır. Kimse kullanılmayacak şeyleri almamalı ve hediye etmemelidir.

Süsleme unutulmamalıdır. Nişan bohçası ya da damat bohçası da diğer hediyeler gibi özel olup mutlaka süslenmelidir.En Güzel Damat Bohçası Nasıl Hazırlanır?

Damat Bohçasında Neler Olmalıdır?

Damat bohçası hazırlığınız var ve içerisine neler konabileceği ile ilgili araştırma içerisindeyseniz doğru yerdesiniz. İşte sizler için eksiksiz erkek bohçası malzemeleri şu şekilde;

- Gömlek ve pantolon

- Pijama seti

- Terlik seti

- İç çamaşırı takımı

- Cüzdan seti

- Havlu seti

- Saat

- Bakım ürünleri

Genel başlıklarıyla bir damat nişan bohçası içerisinde yer alması beklenen ana başlıklardır. Bu kıyafet ve malzemelerin detaylarından bahsedecek olursak eğer;

- Gömlek ve pantolon, günlük hayatta kullanabileceği gibi iş hayatında da rahatlıkla kullanabileceği şekilde iki ya da üç gömlek ve pantolondan oluşmalıdır. Kravat eklenirse de harika olur.

- Pijama seti, tek set olabileceği gibi iki set de alınabilir. Rahat kullanımı olan bir kumaş tercih edilmesi daha kullanışlı olacaktır.

- Terlik seçiminde, gündelik hayatta rahatlıkla kullanılabilecek bir terlik tercih edilebileceği gibi deri bir terlik de tercih edilebilir. Bu damat adayının zevkine göre değişkenlik gösterebilir. Ancak genellikle klasik deri terlik eklenir. Bu aşamada iki ya da üç çorap eklenmesi de yerinde olacaktır.

- İç çamaşırı seti için siyah ve beyaz olacak şekilde iç çamaşırı seti eklenmesi doğru olacaktır.

- Havlu seçiminde kenarı işlemeli olanlar yerine daha yumuşak ve kullanışlı havlular seçmek yerinde olacaktır. Bambu ya da pamuk tercih edilebilir. Bu aşamada bornoz da eklenmesi sık karşılaşılan bir durumdur.

- Cüzdan seti seçiminde, içerisinde kart ve anahtarlık olan setleri tercih etmek daha pratik ve kullanışlı olacaktır. Ancak mutlaka damat zevki öğrenilerek ona göre alınmalıdır.

- Kol düğmesi seti için mevcut takımlar ile uyumlu olan kol düğmeleri seçmek kullanışlılık açısından doğru olacaktır.

- Saat seçiminde ise illa damat bohçası içerisinde saat olması gerekiyor gibi bir zorunluluk yoktur. Dileyen bu aşamada saat de ekler. Bu doğrultuda damadın zevkine uygun olanı öğrenmek yerinde olacaktır.

- Bakım ürünleri seçiminde ise bohça içerisine diş fırçası, diş macunu, saç bakım ürünleri, banyo ürünleri gibi genel ürünler eklenir. Dileyen bu aşamada tıraş makinesi veya tıraş bıçağı, köpüğü ve bakım kremleri de ekleyebilir. Ancak bu aşamada detaylar zorunluluk arz etmeyip opsiyoneldir.En Güzel Damat Bohçası Nasıl Hazırlanır?

Damat bohçası haricinde akrabalara hediyeler seçilmeli mi?

Pek tabii damat bohçası hazırlanırken damadın ailesine de hediyeler alınmalıdır. Damadın birinci derecede olan yakınları yani anne, baba ve varsa kardeşlere birkaç parça hediye hazırlanır. Bütçe planlamasına uygun düşüyor ise gömlek, kravat, bluz, havlu gibi hediyeler hazırlanabilir.Damat Bohçası Süslenmesi Nasıl Olmalı?

Listeler hazırlandı, bütçe belirlendi ve alışveriş tamamlandı. Sıra alınan ürünler ile damat bohçası süsleme aşamasına geldi. Bu aşamada damat bohçası nasıl süslenmeli sorusu ve telaşına kapılmayın.

Damat bohçası süslenmesi yöreye göre değişkenlik göstereceği gibi zevke göre de değişmektedir. Yani dilersen geleneksel olanı seçebilir o doğrultuda bir süsleme yapabilir ya da zevkinize göre ürünlerin tamamını, bir sepet, bir kutu ya da bir çanta içerisinde sunabilirsiniz.

Son yılarda çok popüler olan damat bohça sandıklarının da olduğunu belirtmiş olalım Hatta ve hatta içerisinde birçok ürünün hazır olarak bulunduğu hazır damat bohçaları da olduğunu söylemiş olalım.

Geleneksel damat bohçası süsleme için bohça kabı adı verilen ve içerisine eşyaların yerleştirildiği bezleri kullanabilir ya da sandık içerisine eşyaları koyarak hediyelerinizi verebilirsiniz. Damat bavulu hazırlamak için tül, boncuk ve figürler ekleyebilirsiniz.Damat Bohçası Nereden Bulunur?

Damat bohçası nereden bulunur sorusunun yanıt bulabilmesi için ne tür bir bohça hazırlanmak istendiğinin netleştirilmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda tüm malzemelerin yer aldığı ürünleri alışveriş merkezlerinden bulmak olasıdır. Bunun haricinde yaşanılan şehrin en ünlü çarşılarından ve mağazaların çok olduğu yerlerden bulmak daha kolay olacaktır.En Güzel Damat Bohçası Nasıl Hazırlanır?

Damat Bohçası Ne Zaman Verilmeli?

Damat bohçası ne zaman verilmeli? Sorusu için yöresel geleneklerin belirleyici olduğunu ifade etmiş olalım Bu doğrultuda yöreye göre uygun zamanın ne zaman olacağı aile büyüklerine sorulmalıdır. Birçok yörede hazırlanan bohça kayınvalideye teslim edilir ve zaman olarak çoğunlukla söz kesildikten sonrasıdır.

Ancak geleneksel olmayan modern bir bohça teslimi için bir zaman aralığı olmadığı ve hazırlanan hediyenin düğün hazırlıklarının başlangıcına kadar verilmesinin yerinde olacağını da belirtmiş olalım.
bir sonra ki yazımızda görüşmek üzere..

ÜST