ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

sizin hikayenizin bir parçası olmayı çok isteriz

Damat İçin Smokin Kıyafet Tavsiyeleri
04 Nisan 2022

Damat İçin Smokin Kıyafet Tavsiyeleri


Her ne kadar gelinlik modelleri her yıl modaya göre değişiyor ve çeşitleniyor olsa da günümüzde damatlık için de seçenekler artmaya başladı. Yani sadece takım elbise olmaktan çıkan ve kendi içinde adeta bir dünya olmaya başlayan damatlık çeşitleri içerisinden seçim yapmak da zorlaşacak gibi duruyor. İşte damat için smokin kıyafet tavsiyelerini sizler için kaleme aldık...

Öncelikle smokinin ne olduğuna ve damatlıktan ne gibi farklılıklar barındırdığından bahsedelim. Smokin çoğunlukla siyah renge sahip olan ve bu yüzden de resmi günlerde karşımıza çıkan şık bir kıyafettir. Smokin kullanımında papyon ve cep mendili kullanılması şart olup, sıklıkla beyaz gömlek ile kombinlenirler.Damat İçin Smokin Kıyafet Tavsiyeleri

Damatlık İçin Smokin Seçimi Nasıl Olmalı?

Damatlık seçimi için smokin tercih edeceksiniz eğer dikkat edeceğiniz birkaç önemli nokta bulunuyor. Düğün modası her yıl yenilenirken kusursuz bir damatlık seçmek ve bunu smokin ile yapmak istiyorsanız seçim aşamasında dikkate almanız gerekenler şu şekilde olmalıdDamat İçin Smokin Kıyafet Tavsiyeleri

Smokin vücut tipi uyumu

Smokin seçimini etkileyecek ve duruşu ortaya çıkaracak en öneml unsur vücut tipine uygun olanı seçmek olacaktır. Aksi takdirde vücut tipine uygun olmayan bir smokin, damat adayının görüntüsüne olumsuz etki edecektir. Bu doğrultuda;

Üçgen vücut tipi için tüm smokin türleri uygun bir görüntü elde etmek için uygun olacaktır. Yuvarlak vücut tipi için düz ve daha zayıf görünmeleri adına tek renk seçim yapmaları avantaj sağlayacaktır. Zayıf ve de uzun boylu olanlar için papyon ve gömlek siyah renk haricinde seçilmelidir.

Çift yırtmaçlı smokin

Eğer ki uzun boylu bir damat adayı iseniz sivri ve şal yaka olarak adlandırılan smokinler sizin için doğru seçim olacaktır. Ancak orta ve kısa boy için aynı şey maalesef söylenemeyecektir. Smokin ceket seçiminde ise çift yırtmaçlı olan modellerden kesinlikle uzak durulmalıdır.


Pantolon Seçimi

Smokin pantolonu her zaman dar kesim ve de kısa paçalı olmalıdır. Paça asla ayakkabının üzerine geçemez. Bunun yanı sıra pantolonun pilisiz olması da görüntüyü güzelleştirecek bir detaydır.


Ceket seçimi

Damatlık için smokin giymek isteyenlerin aklında en fazla ceketin nasıl olacağı sorusu yer alır. Öncelikle seçilecek olan ceketin boyu, eller iki yana bırakıldığında başparmak hizasında olmalıdır. Ancak ceketin kol boyu ceket boyundan ufak bir miktar kısa olmalı ki kol düğmeleri görülebilir olsun. Bacak boyunuz çok uzun değilse bir tık kısa ceket tercih etmek sizi olduğunuzdan uzun gösterecektir.


Gömlek seçimi

Damatlık smokin seçiminde beyaz veya krem rengi bir gömlek seçmek önemlidir. Ayrıca düz veya pilili bir gömlek kullanmak da uygun olacaktır. Ayrıca unutulmaması gereken en önemli kısım ise smokin gömleğinin cebinin olmaması gerektiğidir.


Papyon seçimi

Damatlık smokin seçimi için dikkat edilmesi gereken en önemli şeyin papyon kullanımı ve papyon seçimi olacağını söyleyebiliriz. Smokin papyonu ipek ya da saten kumaştan hazırlanmış olmalıdır. Beyaz ya da siyah ceket tercihinde bordo, beyaz, gümüş ya da lacivert papyonlar renk olarak uyumlu olacaktır. Eğer ki papyonu bağlamak sizi endişelendiriyor ise hazır olanları seçebilir ve papyon göz önünde olsun istiyorsanız smokin gömleğinizi Ata yaka seçebilirsiniz. Diğer önemli unsur ise papyon kumaşı ve rengi mutlaka kuşak ile aynı olmalıdır.


Damat İçin Smokin Kıyafet Tavsiyeleri

Hayat Kurtarıcı Smokin Tüyoları

- Asla kemer takmayın.

- Yelek tercih edecekseniz kuşak kullanamazsınız.

- Smokin ceketi teke yırtmaçlı olmalıdır.

- Pantolon paçası uzun olamaz.

- Pantolon kenarında saten şerit olması smokini gerçek bir smokin yapar.

- Ayakkabı kesinlikle ya kösele ya da bağcıklı bir rugan olabilir.

- Çorap seçimi ipek veya siyah olmalıdır.


bir sonra ki yazımızda görüşmek üzere..

ÜST